Pension Svět  ***

Back to the list of hotels in Úžice

Pension Svět

  • Pension Svět
  • Pension Svět
  • Pension Svět

Telephone support

Information about accommodation and telephone booking

  • +420 226 284 950

Pension Svět

Evaluation: 9.6 (7 reviews)

Úžice, Hlavní 29 Show location on map

Since the autumn of 2012, we have increased the comfort of sleep on high quality mattresses shaped into 5 anatomical zones in our Pension. The above-standard comfortable mattresses excellently copy a body shape and help with healthy sleep and organism regeneration. Healthy and comfortable sleep is supported by medical, light and anti-allergic pillows and shapeable blankets. The fluffy, soft and airy pillows provide hygienic environment during the time you sleep. The blankets of two layers of warm fleece are highly warm and clinging. The Pension and individual holiday apartment equipment: •each holiday apartment is equipped with 4–5 beds, its own bathroom, WC, basin •every holiday apartment has the view of the a pond and an outside seating possibility •TV, free WI-FI •fridge with a minibar, jug kettle or microwave oven upon request •lending of small kitchen appliances, vault at the reception desk •secretary and office services, i.e. printing, copying, fax, scanning •Billiards, darts, pétanque, board and social games

Send inquiry

Dates of your stay

Arrival date:
Departure date:

Pension Svět - Accessibility

dálnice D8 na Teplice – 1 km na Pražský okruh – 9 km mezinárodní letiště – 32 km, tj. cca 30 min. do centra Prahy (Václavské nám.) – 25 km, tj. 25 min. Výstaviště Letňany (PVA) – 10 min. nákupní zona (Tesco Letňany, Globus, Baumax, Obi) – 10 min. MHD – přímé aubusové spojení Praha Kobylisy vlakové spojení – Kralupy-Neratovice

Pension Svět - Location

- Kralupy nad Vltavou - 6 km z Úžic, zde můžete navštívit například gotický kostel sv. Jakuba a pravěké hradiště . Dále můžete v Kralupech zajít na bowling, do fitness centra,solária, kadeřnictví a do plaveckého krytého bazénu. Nachází se tu zde několik restaurací a barů. - hora Říp - 20 km z Úžic, významné a poutní místo- Nelahozeves - 12 km z Úžic, můžete navštívit zámek Nelahozeves- Mělník - 24 km z Úžic, nachází se tu zámek Mělník.- Veltrusy - zámek s krásnou přírodou,který se nachází 4 km z Užic - Praha - Letňany - jsou pouze 10 min z Úžic, nachází se tu například nákupní středisko Tesco a Palace Cinemas Letňany.

Pension Svět - Accommodation, services

Double bedroom family apartment The apartment is formed of a hall, bathroom and two separated rooms. In each bedroom there are two beds: a double bed, a single bed and sofa bed. There is a TV, fridge with minibar and free Wi-Fi. The bathroom is equipped with shower, separate toilet and washbasin. The room has a balkony with a beautiful view on fishponds Duplex Apartment Two-storied apartment with a living room downstairs and a garret bedroom upstairs. There are in total 4 beds from which one is big 140x200. There is a TV, fridge with minibar and free Wi-Fi. The bathroom is equipped with shower, separate toilet and washbasin. VIP ‘Wedding’ Apartment Those apartments include in comparison with other apartments selected accessories and equipment such as a balcony, steam bath, above standard space, etc. Matter of fact is an extra-large double bed, sofa bed, with table, big TV, fridge with minibar and Wi-Fi. The bathroom is equipped with shower, separate toilet and washbasin.

Pension Svět - Gastronomy

The price includes breakfast. Guests can also order a lunch and groups over 10 people can have a dinner. Dining is provided by the stylish restaurant called Ranch at Basta, offering a wide selection of Czech dishes, excellent meals, snacks, desserts, and drinks.Basta Uzice offers an attractive place for holding your weddings, parties, corporate events, trainings, and other events.

Pension Svět - More information

1. Puttingolfové hřiště v ČR - přímo v areálu Zeleného údolí v Úžicích se nachází první vybudované a otevřené putting-golfové hřiště a to nejen na území České republiky, ale i na Evropském kontinentu. Obdobná hřiště se nachází pouze ve Spojených státech a Skandinávii.Putting golf je jedna z nejoblíbenějších minigolfových variant, kdy se hraje na hřišti zasazeném v přírodě a na jamkách - drahách s povrchem z několika druhů kvalitních umělých trav. Hraje se běžným golfovým putterem a míčem, takže tento sport má velice blízko ke klasickému "velkému golfu". Hra putting-golfu připomíná puttování na golfovém greenu. Kongresové centrum - přímo součást pensionu. Je možné využít nebo si pronajmout celé kongresové centrum vhodné pro jednání, školení, workshopy atd. Centrum je vybaveno audio-vizuální technikou včetně dataprojektoru, PC, bezdrátovým internetem, aj. Country večery - pořádáné jednou do měsíce, s živou hudbou a dobrým jídlem, kde je možné se pobavit a zatančit. Rybářské závody a rybolov - protože se rybníky nachází v těsné blízkosti pensionu, je možné domluvit rybaření s vlastním či půjčeným vybavením.

Pension Svět - Check in/Check out

  • Check-in: From 14:00:00 hours
  • Check-out: Until 11:00:00 hours